در دنیای امروز بیش از ۳ هزار نوع محصول کاغذی تولید می شود که هر کدام از این محصولات با توجه به کاربردی که دارند نیازمند نوع خاصی از کاغذ می باشند. در واقع با توجه به نقش کاربردی محصول و عمر مفید آن،نوع کاغذ انتخاب می شود. نوع کاغذ بر کیفیت محصولات چاپی تاثیر به سزایی دارد. اگر بروشور یا دیگر محصولات چاپی خود را باکیفیت چاپ کنید، به همان اندازه تاثیرگذاری بیشتری خواهید داشت. بروشورهای ضخیم تر، ناخودآگاه بر مشتریان تاثیر می گذارند، کاتالوگ هایی با کاغذهای باکیفیت تر و مملو از تصاویر باکیفیت، میزان تاثیرگذاری را افزایش می دهد. مراکز تفریحی و هتل ها بهتر است که محتوای داخل مجله را به صورت سیلک و جلد آنرا، گلاسه روکش کنند تا جلوه بهتری داشته باشد.

یکی از مواردی که تاثیر بسیاری روی هزینه چاپ می‌گذارد کاغذ و مقوای مصرفی است، اما گذشته از این تاثیر باید توجه داشت که عدم تطبیق نوع آن با محصول تولیدی ممکن است استفاده از آن را تحت الشعاع قرار دهد.

آگاهی از دانش چاپی در طراحی و گرفتن خروجی هرچه بهتر محصولات اهمیت بسیار زیادی دارد. عمده ترین مواد اولیه ای که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد شامل کاغذ و مرکب چاپ می باشد. در فرآیند چاپ، کاغذ به عنوان یک رکن مهم مطرح بوده و با توجه به ویژگی های خود نقش عمده و تعیین کننده ای بر کیفیت چاپ و خواص کیفی محصول چاپ شده دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا دانش چاپی خود را افزایش دهید:

آشنایی با کاغذهای چاپی تحریر و گلاسه

 

کاغذ تحریر (Writing Paper):

آنچه در ایران به نام کاغذ تحریر شناخته می شود در طبقه بندی بین المللی کاغذها کاغذ تحریر و چاپwriting and printing paper نامیده می شود و انواع مختلف دارد  این کاغذ به دو صورت پوشش دار یا اندوده شده (Coated) و بدون پوشش یا اندود نشده(Uncoated) عرضه می شود. آنچه در ایران کاغذ تحریر نامیده می شود معمولا بدون پوشش است و به گونه ای است که می توان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت بدون این که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت کند .

این نوع کاغذ جهت نوشتن با خودکار تولید می شود و قیمت آن از کاغذ چاپ بیشتر می باشد. کاغذ تحریر را می توان در انواع رنگ و با خط و نقش معین تولید کرد. از این نوع کاغذها که بیشتر با روش چاپ افست انجام می‌گیرد، برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود و به راحتی می‌توان بر روی آن با خودکار یادداشت کرد . همچنین تمام کاغذهای کپی که برای پرینت توسط پرینتر استفاده می شود ، از این نوع است. کاغذ تحریر در گرماژهای ۷۰گرم تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

کاغذ گلاسه مات و براق (Coated Paper & Board – Matt & Glossy):

این نوع کاغذها دارای پوشش براق یا مات هستند که در چاپ‌ های رنگی کیفیت خوبی را ارائه می‌دهند. جالب است بدانید که به دلیل داشتن پوشش صاف و یکنواخت این کاغذ، به آن Surface Paper هم گفته می‌شود و در گرماژهای مختلف از ۹۰ گرم تا ۳۰۰ گرم در بازار موجود است. کاغذ های گلاسه مرغوبترین نوع کاغذ هستند که هر چه سنگین تر باشند ( یعنی گرماژ آنها بیشتر باشد) کیفیت چاپ روی آنها بهتر است . معمولا” کارهای رنگی و یا اعلا را روی کاغذ گلاسه چاپ می کنند . هر چه مقدار و تعداد رنگ ها بیشتر باشد ، کاغذ گلاسه سنگین تری لازم است.

پوشش سطح کاغذ گلاسه خام صاف است و جذب مرکب را بهبود می بخشد از این نوع کاغذها جهت چاپ کارهایی با کیفیت بالا استفاده می شود. در واقع چاپ تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت بالا، نیازمند کاغذ صاف و یکدست می باشد. برای مثال برای چاپ مجله و یا کارت ویزیت از این نوع کاغذ استفاده می شود.

گلاسه ۱۳۵ گرم:

برای داخل مجله، تراکت تبلیغاتی،بروشور و … استفاده می شود و برای چاپ های رنگی با کیفیت بالا مناسب اند.

گلاسه ۳۰۰ گرم:

برای اکثر کارت های ویزیت، جلد ها،کارت پستال ها و هر سفارشی که ضخامت کاغذ در آن مهم است استفاده می شود و برای چاپ مناسب است.

 

تفاوت عمده میان کاغذ تحریر و گلاسه

کاغذ تحریر دارای سطحی بافت دار و با قدرت جذب بالا می باشد که  معمولا در چاپ های رنگی از نوع جوهر افشان و یا مرکبی ، مانند دستگاه افست ، به علت جذب و نفوذ رنگ ها به داخل بافتهای کاغذ ، رنگ ها کمی کدر شده و شفافیت خود را از دست می دهند اما در مواردی که نیاز به نوشته شدن متن باشد از این نوع استفاده می کنند. اما کاغذ گلاسه به خاطر صاف و براق بودن سطح و نداشتن بافت و عدم جذب و کشش مرکب به داخل بافت ها ،  باعث می شود که مرکب بر روی سطح کاغذ بماند ، براق بودن سطح نیز باعث شفافیت رنگها و در نتیجه بالا رفتن کیفیت و مطلوبیت جاپ می شود .